Sick 6073984 / PBS2-RB010SN1SS0NMA0Z Pressure Sensor
IO-Link/PNP/NPN + 4 to 20mA / 0 to 10V output pressure sensor. Gauge pressure pressure, 0 to 10bar | 0 to 145psi measuring range. ≤ ± 0.5 % of the span accuracy. ¼'' NPT connection.
- PBS2-RB010SN1SS0NMA0Z
- PBS2-RB010SN1SS0NMA0Z
- By SICK
Overview
Features
- Gauge pressure pressure type
- Bar pressure unit
- 0 bar to 10 bar0 psi to 145 psi measuring range
- ≤ ± 0.5 % of the span accuracy
- ¼'' NPT process connection
- 3.5 mm standard pressure port