Festo 565379 / SFAM-62-3000L-TG12-2SA-M12 Flow Sensor
- SFAM-62-3000L-TG12-2SA-M12
- SFAM-62-3000L-TG12-2SA-M12
- By Festo
Manufacturer has 15 in stock.Ships in 3-4 business days. Call for expedite options.
Overview
Features
- RCM trademark approval
- C UL us - Recognized (OL) approval
- To EU EMC Directive cE mark (see declaration of conformity)
- In accordance with EU RoHS Directive cE mark (see declaration of conformity)
- To UK instructions for EMC cE marking (see declaration of conformity)
- To UK RoHS instructions cE marking (see declaration of conformity)
- UL E322346 certificate issuing authority
- RoHS-compliant note on materials
- Volume measured variable
- Volumetric flow rate measured variable
- Unidirectional flow direction
- From left to right flow direction
- Thermal measuring principle
- Heat Loss measurement method
- 30L2 start value for flow rate measuring range
- 3000L2 end value for flow rate measuring range
- Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] operating medium
- Nitrogen operating medium
- 0GC media temperature
- 50GC media temperature
- 23GC nominal temperature
- ± (3% o.m.v. + 0.3% FS) accuracy of flow rate
- 0.2YUQ repetition accuracy offset in ± %FS
- 0.8YUQ repetition accuracy span in ± %FS
- Typ. 0.1%FS/K temperature coefficient span in ± %FS/K
- 0.5FSB pressure influence span in ± %FS/bar
- 2 x PNP or 2 x NPN, switchable switching output
- Window comparator or threshold value comparator, adjustable switching function
- N/C or N/O contact, switchable switching element function
- 100MA max. output current
- 4 - 20 mA analogue output
- 0L2 flow characteristic curve start value
- 3000L2 flow characteristic curve end value
- 4MA output characteristic curve starting value
- 20MA output characteristic curve end value
- 500OHM max. load resistance current output
- Yes short circuit current rating
- Available overload protection
- 15V operational voltage range dC
- 30V operational voltage range dC
- For all electrical connections reverse polarity protection
- Plugs electrical connection 1, connection type
- M12x1, A-coded to EN 61076-2-101 electrical connection 1, connector system
- 5 electrical connection 1, number of connections/cores
- Screw-type lock electrical connection 1, type of mounting
- 995383 electrical connection 1, connection pattern
- 30 m max. cable length
- In-line installation type of mounting
- Horizontal mounting position
- 1100G product weight
- Die-cast aluminium material housing
- PA-reinforced material housing
- Illuminated LCD, multi-colour display type
- L displayable units
- L/min displayable units
- M3 displayable units
- Scf displayable units
- Scfm displayable units
- Teach-in setting options
- Via display and keys setting options
- PIN code protection against tampering
- 1% setting range threshold value
- 100% setting range threshold value
- 0% setting range hysteresis
- 90% setting range hysteresis