Festo 548717 / MS6-SV-1/2-E-10V24-SO-AG Soft Start/quick Exhaust Valve
- MS6-SV-1/2-E-10V24-SO-AG
- MS6-SV-1/2-E-10V24-SO-AG
- By Festo
Manufacturer has 161 in stock.Ships in 3-4 business days. Call for expedite options.
Overview
Features
- MS series
- 6 size
- 62MM grid dimension
- Exhaust safety function
- Prevention of unexpected start-up (pressurisation) safety function
- Exhaust/SIL 3 safety integrity level (SIL)
- Prevention of unexpected start-up (pressurisation)/SIL 3 safety integrity level (SIL)
- Exhausting/up to category 4, performance level e performance level (PL)
- Switching frequency min. 1/month note on forced dynamization
- Piston seat design
- Underlap lap
- Electric type of actuation
- Internal pilot air supply
- Soft sealing principle
- Without flow control option exhaust-air function
- Magnetic piston principle position detection principle
- DIN EN ISO 13849-1 conforms to standard
- None manual override
- Mechanical spring type of reset
- Pilot actuated type of piloting
- 995704 symbol
- 3/2-way, closed, monostable valve function
- Soft-start function valve function
- 0.35MPA operating pressure
- 1MPA operating pressure
- 3.5BAR operating pressure
- 10BAR operating pressure
- With pressure gauge pressure gauge (ANALOG) or pressure display (DIGITAL)
- 19.3LSB c value
- 0.21 b value
- 4300L2 standard nominal flow rate
- 9000L2 standard nominal flow rate, exhaust 0.6->0 mPa (6->0 bar, 87->0 psi)
- 0.5HZ max. switching frequency
- 40MS switching time off
- 130MS switching time on
- 100% duty cycle
- LED signal status display
- Floating contact signal status display
- 24V nominal operating voltage dC
- +/- 10 % permissible voltage fluctuations