Festo 161128 / MAP-40-16-1/8-EN Precision Pressure Gauge
40mm diameter round pressure gauge with Direct mounting, R1/8 pneumatic connection, and 0 to 16bar (0 to 232psi) pressure range.
- MAP-40-16-1/8-EN
- MAP-40-16-1/8-EN
- By Festo
Manufacturer has 161 in stock.Ships in 3-4 business days. Call for expedite options.
Overview
Features
- 0BAR indicating range
- 16BAR indicating range
- 0PSI indicating range
- 232PSI indicating range
- 991463 symbol
- EN 837-1 conforms to standard
- 40 nominal size of pressure gauge
- Bourdon tube pressure gauge design
- In-line installation type of mounting
- Inert gases operating medium
- Neutral fluids operating medium
- 0MPA operating pressure
- 1.6MPA operating pressure
- 0BAR operating pressure
- 16BAR operating pressure
- 0PSI operating pressure